Rok Kopernika w Ossolineum kończy wystawa stacjonarna „Kopernik – Influencje”, której celem jest przedstawienie wpływu toruńskiego astronoma na nowożytną naukę i społeczeństwo europejskie.
Wystawa planszowa przygotowana przy współudziale Wicekonsulatu Węgier, Instytutu Polsko-Węgierskiej Współpracy im. Wacława Felczaka i węgierskich instytucji kulturalnych. Jej inauguracja na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu była częścią obchodów Dni Kultury Węgierskiej w dwusetną rocznicę napisania przez Ferenca Kölcsey Hymnu Węgier.
Celem ekspozycji jest przede wszystkim pokazanie, jak różnorodne obiekty można znaleźć w Ossolineum, dlatego wśród eksponatów znalazły się antyczne monety, dawne i współczesne fotografie, gra planszowa, porcelana, grafiki, plakaty, czasopisma artystyczne, stare druki oraz książki, których forma daleko odbiega od tradycyjnych kodeksów.
Wystawa „Kazimierz Leski – życie urozmaicone” przypomniała tę niezwykłą postać – inżyniera, wynalazcy, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, po wojnie poddanego represjom stalinowskim.
Wystawę „Kolekcja zinów w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich” prezentowano w ramach festiwalu Podwodny Wrocław w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu, a następnie na Dziedzińcu Ossolineum.
Wystawa planszowa w 100. rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego. Na wystawie prezentowane były różnorodne obiekty, które Profesor przekazał w darze Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich
Agresywne plamy, fajerwerki dowcipu, anegdoty nie tylko do oglądania – prace Jana SAWKI w zbiorach Działu Dokumentów Życia Społecznego i Gabinetu Kultury Współczesnej Wrocławia w 75. rocznicę urodzin.
Wystawa zorganizowana przez Ossolineum z okazji 440 rocznicy pierwszej pełnej edycji Pisma Świętego w języku cerkiewnosłowiańskim, którą od miejsca wydania nazywano Biblią Ostrogską.
„Wystawa jubileuszowa 200 lat Ossolineum 1817–2017” prezentuje burzliwe dzieje Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, opowiada jego lwowską historię oraz przypomina powojenne wydarzenia z historii Zakładu mieszczącego się już wówczas we Wrocławiu.
Wystawa przygotowana z okazji aż trzech przypadających w tym roku jubileuszy: 170. rocznicy urodzin pisarza, 120. rocznicy pierwszego wydania „Quo vadis” i 100. rocznicy śmierci noblisty.
Zapraszamy na wystawę „Przyszli żeby zobaczyć poetę…” poświęconą zmarłemu przed dwoma laty Tadeuszowi Różewiczowi przygotowaną przez pracowników Działu Dokumentów Życia Społecznego.
W roku 2012 mija setna rocznica powstania Introligatorni w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, powołanym do życia w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego we Lwowie.
1 września 2012 roku przypada 65. rocznica otwarcia Czytelni Głównej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, miejsca już legendarnego, doskonale znanego większości studiującym nauki humanistyczne we Wrocławiu.
W 2009 roku minęła 10. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego oraz 50. rocznica objęcia przez niego kierownictwa Teatru 13 Rzędów, późniejszego Teatru Laboratorium. Wystawa "Niezatarty ślad" zamknęła Rok Jubileuszowy i przedłużyła jego obchody poza rocznicę śmierci przypadającą 14 stycznia.
Juliusz Słowacki, którego dwusetną rocznicę urodzin obchodzimy w roku bieżącym, zapisał
się w literaturze i historii Polski w sposób szczególny. Jego poezja przez cały wiek XIX i XX wywierała znaczący wpływ na literaturę polską, czego przykładem jest twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.