Czas
23 listopada 2023 roku, godz. 17.00
Miejsce
Refektarz Ossolineum
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Serdecznie zapraszamy do Ossolineum na spotkanie poświęcone Irenie i Tadeuszowi Komorowskim. Z naszymi gośćmi będziemy rozmawiać między innymi o dwóch książkach: Decyzje Bora oraz Irena z Lamezans-Salins Komorowska. Malarstwo 1923-1967.
W spotkaniu będą uczestniczyć członkowie rodziny – Adam Komorowski, syn Tadeusza i Piotr Piniński, bratanek Ireny – oraz autorzy i redaktorzy publikacji: Zbigniew Gluza, Wojciech Rodak, Magdalena Białonowska, Anna Kalinowska.
Rozmowę prowadzi dr Dorota Sidorowicz-Mulak, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Biblioteki Ossolineum.
Tego samego dnia podpisana zostanie umowa pomiędzy Adamem Komorowskim a dyrekcją Ossolineum o przekazaniu w darze do zasobu instytucji zdjęć rodzinnych dokumentujących życie i działalność Ireny i Tadeusza Komorowskich.
_____
Decyzje Bora – przełomowa (auto)biografia dowódcy Powstania Warszawskiego wydana przez Ośrodek KARTA. Autorem koncepcji książki jest prezes KARTY Zbigniew Gluza.
Irena z Lamezan-Salins Komorowska. Malarstwo 1923-1967 – biografia i katalog prac żony i towarzyszki życia „Bora” autorstwa Magdaleny Białonowskiej i Anny Kalinowskiej. Publikacja została wydana przez Fundację Historia i Kultura.
Tadeusza Bora-Komorowskiego wymieniamy jednym tchem z tak znanymi dowódcami II wojny światowej, jak generałowie: Władysław Sikorski, Władysław Anders czy Kazimierz Sosnkowski.
Wszystkich ich łączy piastowanie funkcji Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Najbardziej rozpoznawalny jest jednak ze stanowiska Komendanta Głównego Armii Krajowej, który wydał rozkaz wybuchu, tragicznego w skutkach, Powstania Warszawskiego.
Rodzinne fotografie z archiwum Komorowskich, przekazane Bibliotece Ossolineum przez syna Generała – Adama Komorowskiego, znacznie wzbogacą zgromadzoną w Dziale Dokumentów Życia Społecznego kolekcję ponad 50 000 zdjęć.
Te otrzymane w darze przedstawiają jedną z najważniejszych postaci współczesnej historii Polski: żołnierza, męża, ojca i przede wszystkim gorącego patrioty. Widzimy na nich jego drogę kariery wojskowej: od służby w armii austriackiej, przez przyjęcie do Wojska Polskiego i udział w wojnie polsko-bolszewickiej, po wolną i niepodległą II RP, w której dowodził 9 pułkiem, II wojnę światową i Powstanie Warszawskie, niewolę i wyjazd do Wielkiej Brytanii. Znajdziemy w nim także fotografie żony Ireny: od najmłodszych lat po bycie żoną Tadeusza i matką jego dwóch synów: Jerzego i Adama. Znajdziemy na nich życie codzienne, miłość do koni i jeździectwa (był w drużynie olimpijskiej w Paryżu w 1924 roku i kierownik ekipy jeździeckiej na olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku, gdzie Polacy wywalczyli srebro w konkursie drużynowym WKKW) i działalność społeczną na emigracji.
Biblioteka Ossolineum wzbogaciła się o niezwykle cenne źródło historyczne, jakim niewątpliwie jest fotografia.