Czas
1 sierpnia – 11 listopada 2024 roku
wtorek - niedziela godz. 10.00-18.00
Miejsce
Aula im. Mieczysława Gębarowicza,
ul. Szewska 37, Wrocław
Kuratorzy wystawy:
Andrzej Kraska-Lewalski (Dział Dokumentów Życia Społecznego)
Katarzyna Smereczyńska (Dział Czasopism)
Krzysztof Czarniak (Dział Dokumentów Życia Społecznego)
Pierwszego sierpnia 2024 roku mija 80 lat od rozpoczęcia przez zgrupowania Armii Krajowej walk o Warszawę. Katastrofalna w skutkach decyzja została podjęta przez kierownictwo AK w ostatnich dniach lipca 1944 roku. W jej wyniku stolica została zniszczona, a jej mieszkańcy zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
Dla większości żołnierzy AK, młodych, najczęściej urodzonych w wolnej Polsce, była ona słuszna. Rozpoczynała drogę do wolności i oswobodzenia miasta, a w ostatecznym rozrachunku – do pełnego zwycięstwa. Osiemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego skłania do oddania hołdu tym młodym ludziom bijącym się z o wiele lepiej wyposażonym przeciwnikiem.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich włącza się w obchody jubileuszowe, prezentując wystawę, która powstała w oparciu o archiwalia Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego przechowywane w Działach: Rękopisów, Czasopism, Dokumentów Życia Społecznego, Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych Narodowej Biblioteki Ossolineum oraz Numizmatów i Pamiątek Historycznych Muzeum Książąt Lubomirskich. Ekspozycję uzupełniają materiały, które przekazał Ossolineum Tadeusz Żenczykowski oraz żona powstańca Kazimierza Leskiego „Bradl”, również uczestniczka Powstania Warszawskiego, a także Adam Komorowski, syn generała "Bora". Warto dodać, że zarówno Jan Nowak-Jeziorański, jak i Władysław Bartoszewski to wieloletni kuratorzy ZNiO.
Dzięki uprzejmości i życzliwości Muzeum Militariów, oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia, na wystawie znalazły się dwa hełmy powstańcze z kolekcji Jacka Kijaka oraz brytyjski pistolet maszynowy Sten, który do powstańców trafiał ze zrzutów z zaopatrzeniem.