Wykład popularnonaukowy – Aldona Mikucka: Jana Heweliusza księgi piękne

Czas

6 marca 2024 roku

Miejsce

Refektarz Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Wykładowca

Aldona Mikucka

Wykład popularnonaukowy

W środę 6 marca 2024 roku o godzinie 13 zapraszamy młodzież, dorosłych i seniorów do Refektarza Ossolineum na wykład Aldony Mikuckiej (Zakład Narodowy im. Ossolińskich) pod tytułem Jana Heweliusza księgi piękne.

Wykład poświęcony wybitnemu gdańskiemu astronomowi Janowi Heweliuszowi. Jan Heweliusz nie tylko przez blisko pięćdziesiąt lat prowadził obserwacje astronomiczne, ale także opisywał ich wyniki i przygotowywał publikacje ilustrowane licznymi miedziorytami. Pierwszą z nich była Selenografia opublikowana w 1647 roku w gdańskim wydawnictwie Andreasa Hünefelda, która prezentowana jest obecnie na wystawie. Publikacja zawiera kilkadziesiąt całostronicowych grafik ukazujących kolejne fazy Księżyca oraz widoki Słońca, narysowane i rytowane własnoręcznie przez astronoma. W Ossolineum znajduje się obecnie osiem ilustrowanych dzieł astronomicznych autorstwa Jana Heweliusza i to właśnie one zostaną zaprezentowane w trakcie wykładu.

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Kopernik – Influencje, która kończy Rok Kopernika w Ossolineum. Wystawa ma na celu przedstawienie wpływu toruńskiego astronoma na nowożytną naukę i społeczeństwo europejskie.