Czas
11 czerwca 2026 roku
godzina 17.00
wstęp wolny
Miejsce
Refektarz Ossolineum
ul. Szewska 37 we Wrocławiu
Prelegenci
dr Adam Degler
Teresa Sokół
(Muzeum Książąt Lubomirskich)
Józef Maksymilian hrabia Ossoliński zgromadził w Wiedniu jedną z ważniejszych polskich kolekcji numizmatycznych w czasach porozbiorowych, którą „przeznaczył” do Ossolineum we Lwowie. Składała się ona z „pieniędzy srebrnych różnych, miedzianych” oraz „medalów złotych, pozłacanych, srebrnych, bronzowych, żelaznych”. Monet i medali polskich było w niej około pół tysiąca, drugie tyle stanowiły monety i medale obce. Najstarsze numizmaty pochodziły z okresu Republiki Rzymskiej, Cesarstwa Rzymskiego i wczesnego średniowiecza, a najmłodsze z drugiej dekady XIX wieku.
Najcenniejszą niewątpliwie była kruszcowa część zbioru, wśród której nie brakowało unikatów. Na wykładzie przyjrzymy się menniczym skarbom z hrabiowskiej kolekcji.
Poznamy również tę, rozpoznaną, część hrabiowskiej kolekcji medali, która znajduje się w Ossolineum we Wrocławiu.
Opowiemy też jak sztuczna inteligencja pomaga badać skład kolekcji numizmatycznej liczącej sobie ponad 200 lat.
W ramach Roku Józefa Maksymiliana Ossolińskiego zapraszamy na cykl 10 wykładów, podczas których pracownicy Ossolineum przybliżają postać Józefa Maksymiliana Ossolińskiego — jego biografię, pasję bibliofilską oraz najcenniejsze skarby pierwotnej kolekcji Hrabiego: