W związku z ogłoszonym przez Prezydent Wrocławia alarmem przeciwpowodziowym we Wrocławiu, informujemy, że odwołujemy wszystkie wydarzenia do niedzieli 22 września.
Czas
18 września 2024 roku, godz. 12.00
Miejsce
Refektarz Ossolineum
ul. Szewska 37, Wrocław
Prowadzący
dr Mariusz Dworsatschek (Dział Kartografii
Narodowej Biblioteki Ossolineum)
Wykład z prezentacją wybranych map ze zbiorów Działu Kartografii Narodowej Biblioteki Ossolineum dotyczy roli, jaką pełniły mapy w Polsce przedrozbiorowej.
Polska, a później Rzeczpospolita Obojga Narodów odróżniały się w tym zakresie od Europy Zachodniej, gdzie działały oficyny publikujące i wprowadzające do obiegu opracowania kartograficzne w dużych nakładach, a jednocześnie funkcjonowały znaczące grupy zainteresowanych odbiorców.
Omówienie przykładowych dzieł związanych z ziemiami polskimi w XVI-XVIII w. pozwala na zilustrowanie ich specyficznej funkcji w społeczeństwie, w szczególności – dlaczego i w jakich okolicznościach zostały sporządzone oraz kto mógł być ich użytkownikiem.
dr Mariusz Dworsatschek – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia historyk, doktor nauk humanistycznych. Od 1995 r. pracownik Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, kierownik Działu Kartografii Narodowej Biblioteki Ossolineum. Autor publikacji poświęconych m.in. zbiorom kartograficznym Ossolineum, zwłaszcza katalogów „Imago Silesiae. Z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego” (Wrocław 2002) oraz „Polska w dawnej kartografii. Historyczne ziemie polskie na mapach do początku XIX wieku w zbiorach Ossolineum” (Wrocław 2008).
Wydarzenie w ramach programu 27. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ossolineum