Czas
18 września 2024 roku, godz. 12.00
Miejsce
Refektarz Ossolineum
ul. Szewska 37, Wrocław
Prowadzący
dr Mariusz Dworsatschek (Dział Kartografii
Narodowej Biblioteki Ossolineum)
Wykład z prezentacją wybranych map ze zbiorów Działu Kartografii Narodowej Biblioteki Ossolineum dotyczy roli, jaką pełniły mapy w Polsce przedrozbiorowej.
Polska, a później Rzeczpospolita Obojga Narodów odróżniały się w tym zakresie od Europy Zachodniej, gdzie działały oficyny publikujące i wprowadzające do obiegu opracowania kartograficzne w dużych nakładach, a jednocześnie funkcjonowały znaczące grupy zainteresowanych odbiorców.
Omówienie przykładowych dzieł związanych z ziemiami polskimi w XVI-XVIII w. pozwala na zilustrowanie ich specyficznej funkcji w społeczeństwie, w szczególności – dlaczego i w jakich okolicznościach zostały sporządzone oraz kto mógł być ich użytkownikiem.
dr Mariusz Dworsatschek – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia historyk, doktor nauk humanistycznych. Od 1995 r. pracownik Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, kierownik Działu Kartografii Narodowej Biblioteki Ossolineum. Autor publikacji poświęconych m.in. zbiorom kartograficznym Ossolineum, zwłaszcza katalogów „Imago Silesiae. Z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego” (Wrocław 2002) oraz „Polska w dawnej kartografii. Historyczne ziemie polskie na mapach do początku XIX wieku w zbiorach Ossolineum” (Wrocław 2008).
Wydarzenie w ramach programu 27. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ossolineum